Duyurular

Sosyal Paylaşım Sitelerinde Yapılan Çekilişler İçin Uyarı!..

18.12.2019

ANKARA (AA) — Milli Piyango İdaresi (MPİ) Genel Müdürü Bekir Yunus UÇAR, sosyal medya üzerinden yapılan hediye çekilişlerinin İdareden izin alınmadan yapıldığını belirterek, "İdaremizce izin verildiğini gösteren tarih ve sayı bulunmayan ve izin alınmaksızın yürütülen bu uygulamalara, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına rağbet gösterilmemesi gerekiyor." dedi. 

Son dönemde firmalar, ünlü isimler ve internet fenomenleri tarafından Instagram başta olmak üzere sosyal medya üzerinden hediye vaadiyle çekilişler düzenlenirken, vatandaşların bu çekilişlere yönelik mağduriyet yaşadığı bildirildi. 

MPİ Genel Müdürü Uçar, Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmelik uyarınca, yarışma ve çekiliş düzenlemek için İdareye başvurulması gerektiğini anımsatarak, son günlerde İdareden izin alınmadan sosyal paylaşım siteleri üzerinden yarışma ve çekiliş adı altında çeşitli uygulamalar yapıldığını ve sonucunda ise ayni ve nakdi ödül taahhüt edildiğini söyledi. 

İdareye bu çekilişlerle ilgili çok sayıda şikayet geldiğine dikkat çeken Uçar, "İdare tarafından izin verildiğini gösteren tarih, sayı bulunmayan ve izin alınmadan yürütülen bu uygulamalara, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına rağbet gösterilmemesi gerekiyor" diye konuştu. 

Uçar, bu tür çekilişlerin gerekli işlemlerin yapılabilmesi için İdareye bildirilmesi gerektiğini aktararak, "Sosyal medya yeni bir mecra, burada yapılan çekilişlerde de yoğun artış yaşanıyor. İdare olarak biz de mevzuatımızı güncel teknolojik gelişmelere uyarlamak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. İdare olarak bu konuda gereken yetkimiz var. Sosyal medyada yapılan çekilişler de bizim yönetmeliğimize tabi. Yani çekiliş yapmak isteyen sosyal medya fenomenleri, bize başvurarak bu yönetmelik kapsamında İdarenin değerlendirmesini almak zorundadır." ifadesini kullandı. 

Vatandaşların, çekilişte kazandığı hediyenin gelmemesi ya da karşılığında ücret istenmesi gibi mağduriyetler yaşadığına işaret eden Uçar, aynı zamanda sosyal medya ismiyle kişinin gerçek ismi arasında farklılık olduğu için gerçek hediye sahibini tespitte sorunlar yaşandığını söyledi. Uçar, İdareye, çekiliş yapmadan önce mevzuata uygun olarak izin almak isteyen fenomenlerden de başvurular geldiğini de aktardı. 


Milli Piyango İdaresinden Yasal Uyarı!..

12.12.2019

Son günlerde sosyal medya hesaplarında İdaremizle ilgili asılsız iddiaların yer aldığı görülmektedir.

İdaremiz gelirlerinin ve İdaremize duyulan güvenin azalmasına neden olacak haksız ve dayanıksız iddia ve suçlamalar hakkında suç duyurusunda bulunulacak, maddi ve manevi tazminat davaları açılacaktır.

Bu konularla ilgili olarak Genel Müdürlüğümüzce yapılan suç duyuruları üzerine sosyal medya hesapları ile ilgili olarak erişimin engellenmesi kararları verilmiş ve ilgili kişiler Milli Piyango İdaresine hakaret suçundan cezalandırılmışlardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Sosyal Paylaşım Siteleri Üzerinden Düzenlenen Yarışmalar/Çekilişler İle İlgili Duyuru

27.11.2019

Son günlerde İdaremizden izin alınmadan sosyal paylaşım siteleri üzerinden "yarışma/çekiliş" adı altında çeşitli uygulamalar yapılmakta ve sonucunda ise ayni/nakdi ödül taahhüt edilmektedir.

İdaremizce izin verildiğini gösteren tarih ve sayı bulunmayan ve izin alınmaksızın yürütülen bu uygulamalara/düzenlemelere; herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına rağbet gösterilmemesi ve gerekli işlemlerin yapılabilmesi için İdaremize bildirilmesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur


 

BASIN DUYURUSU

05.03.2019

İdaremiz aleyhine kamuoyundaki asılsız yapılan haberlerle ilgili Basın açıklaması:

İdaremizce oynatılan Süper Loto oyununun 25.01.2018 tarihli 536. haftaya ait çekilişinde, 42.532.640,20 TL tutarındaki büyük ikramiyeyi bir kişi bilmiş olup, talihlisine ikramiyesi 26.01.2018 tarihinde ödenmiştir.

Bilet asılları İdaremizde saklı olup, talihli bilgileri, talihlinin yazılı onayı olmadan Yönetmelik gereği açıklanamamaktadır. İdaremize CİMER’den gelen bilgi edinme başvuru talepleri doğrultusunda, söz konusu bilet ve ödeme fişi, fotokopisi alınarak, üzerindeki oynama saati karalanmış hali ile internet sitemizde yayımlanmıştır. İkramiyeli biletin arka tarafında ise talihlinin kimlik bilgileri olduğundan yayımlanmamıştır.

Biletin oynanma saatinin karalanma nedeni, bayilerin işyerlerinde bulunan kamera görüntülerinden talihliye ulaşılmasının engellenmesidir.

İdaremiz Mali Suçları Araştırma Kuruluna (MASAK), 20.000 TL ve üzeri ikramiye kazananlar ile ilgili bilgileri düzenli olarak aktarmaktadır. Ödenen ikramiyeler MASAK’ın denetiminde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 

Kamuoyu Duyurusu

11.01.2019

5 Ocak 2019 tarihinde yapılan sayısal loto çekilişinde toplam 7.928.168 kolon oyun oynanmış olup, söz konusu çekilişte 1.390 farklı bayiden oynanan 1.878 bilete toplamda 1.901 adet 5 ikramiyesi isabet etmiştir. Söz konusu bayilerin faaliyet gösterdiği iller aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir.

Önceki yıllarda 4 kez 1.901’den daha fazla sayıda (04.10.1997 tarihli çekilişte 2.543 kişi, 02.01.1999 tarihli çekilişte 2.533 kişi, 18.09.2004 tarihli çekilişte 2.509 kişi, 16.01.1999 tarihli çekilişte 2.427 kişi) 5 bilen kişi olmuştur. Ayrıca, sayısal loto oyununun 33 ayrı çekilişinde 1.000’den fazla kişi 5 bilmiştir.

Şans oyunlarına ait çekilişler halkımıza ve medyaya açık olarak çekiliş heyeti tarafından ve noter gözetiminde gerçekleştirilmekte olup, çekilişlerin tamamı “www.millipiyango.gov.tr” adresinden canlı olarak yayınlanmaktadır. Canlı yayını izleyemeyen vatandaşlarımızın ise arşiv kayıtlarından çekilişlerimizi her zaman izleyebilme imkânı bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sayısal Loto Oyununun 05.01.2019 Tarihli Çekilişinde 5 Bilen Biletlerin Oynandığı İller ve Bayi Sayıları


Kamuoyu Duyurusu.

03.01.2019

Bazı basın yayın organlarında ve internet sitelerinde “Sayıştay’dan şok rapor: Milli Piyango çekilişleri güvenli değil” başlığıyla yayımlanan haberler ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İdaremizce düzenlenen piyango ve sayısal oyunların çekilişleri, şans oyunları sektörüne özgü çekiliş donanımları kullanılmak suretiyle gerçekleştirilmektedir.

Şans oyunlarına ait çekilişler halkımıza ve medyaya açık olarak çekiliş heyeti tarafından ve noter gözetiminde gerçekleştirilmekte, çekilişe ilişkin tüm işlemler tutanağa bağlanmakta ve kayıt altına alınmaktadır.

Ayrıca, çekilişlerin tamamı “www.millipiyango.gov.tr” adresinden canlı olarak yayınlanmaktadır. Canlı yayını izleyemeyen vatandaşlarımızın ise arşiv kayıtlarından çekilişlerimizi her zaman izleyebilme imkânı bulunmaktadır.

Dolayısıyla, şans oyunlarına ait çekilişler şeffaf ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

İdaremizin 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporunda, haber başlığında yer verilen şekilde “Milli Piyango çekilişleri güvenli/güvenilir değil” şeklinde herhangi bir tespite yer verilmemiş, çekilişlerin şeffaf ve güvenilir olmadığı yönünde herhangi bir eleştiri yapılmamış ve çekilişler konusunda İdaremiz kusurlu bulunmamıştır.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünün faaliyetleri İdare Müfettişleri, Sayıştay ve TBMM KİT Komisyonu tarafından her yıl periyodik olarak denetlenmekte olup, bir tek çekilişte bile usulsüzlük tespit edilmemiştir.

Milli Piyango İdaresi, halkımızın güveninden aldığı güçle ve bayilerinin fedakâr çalışmalarıyla, Türkiye’nin tanıtımına, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna, Olimpiyat oyunlarına, Savunma Sanayine, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna kaynak aktararak ülkemizin kalkınmasına önemli katkı sağlamaktadır.

Zaman zaman İdaremiz hakkında gündeme getirilen bu gibi asılsız iddialar İdaremizin kamuya aktardığı kaynakların azalmasına neden olmaktadır.

Bu kapsamda, basın ve yayın kuruluşlarından İdaremiz ile ilgili yapacakları haberlerde daha hassas ve sorumlu davranmaları beklenilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 

Milli Piyango Çekiliş Saati Değişikliği Duyurusu

.

İdaremizce gerçekleştirilecek olan Milli Piyango Çekilişlerinin başlama saati, 09 Ocak 2020 tarihinden itibaren 15:00 ve iki büyük ikramiye ile amorti çekilişleri saat 18:00' de yapılacak olup İnternet sitemiz üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Sosyal Paylaşım Siteleri Üzerinden Düzenlenen Yarışmalar/Çekilişler İle İlgili Duyuru

29.03.2018

Son günlerde İdaremizden izin alınmadan sosyal paylaşım siteleri üzerinden "yarışma/çekiliş" adı altında çeşitli uygulamalar yapılmakta ve sonucunda ise ayni/nakdi ödül taahhüt edilmektedir.

İdaremizce izin verildiğini gösteren tarih ve sayı bulunmayan ve izin alınmaksızın yürütülen bu uygulamalara/düzenlemelere; herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına rağbet gösterilmemesi ve gerekli işlemlerin yapılabilmesi için İdaremize bildirilmesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


SMS İletileri Üzerinden Yapılan Dolandırıcılık Faaliyetleri Hakkında Uyarı

07-29.03.2018

Vatandaşlarımızın cep telefonlarına gerçekle ve İdaremizle ilgisi olmayan; “Sayın Talihli tebligatınız adreste size ulaşılamadığı için teslim edilememiştir. Lütfen İzmir Çekilişler Daire Başkanlığını arayınız. 02323070491” ve MPiyango.TC kullanıcı adı ile “Sayın M** K** Tebligatınız adreste size ulasilamadigi icin teslim edilememistir. Tarafimiza 3 is gunu icinde ulasmalisiniz. Aksi takdirde yedek talihli hak sahibi olacaktir. Lutfen Istanbul il merkezimizi arayiniz. 02162370734 B373” şeklinde mesajlar iletilmektedir.

Dolandırıcılık teşebbüsü olan bu mesajların İdaremiz ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. İdaremizin adını kullanarak çıkar sağlamaya çalışan ve İdaremizin itibarını zedelemeye yönelik bu tür cep telefonu mesajlarına itibar edilmemesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Milli Piyango İdaresinden Önemli Duyuru

16.02.2017

Son zamanlarda, İdaremiz ve çalışanlarının adları kullanılarak vatandaşlarımızın pasaport numaralarına göre çekiliş yapıldığı, bu çekilişlere göre ilgililerin ikramiye kazandıkları belirtilerek, sözde kazandıkları ikramiyelerin gönderilebilmesi için vergi, evrak ve benzeri masraflar karşılığı olarak muhtelif hesap numaralarına para yatırılmasının istendiği yönünde şikâyetler alınmaktadır.

İdaremizce, gerek kendi yaptığı çekilişlerde gerekse verilen izin kapsamında çeşitli firmalarca gerçekleştirilen çekilişlerde nakit veya karşılığı nakit olmayan ikramiye kazanan talihlilerden, vergi ve sair masraflar adı altında hiçbir ücret talep edilmemektedir.

Yukarıda belirtilen şekilde, İdaremiz ve çalışanlarının adları kullanılarak, kötü niyetli kişi/kişiler tarafından telefon ile aranan vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılık girişimlerine itibar etmemeleri ve ivedilikle güvenlik güçlerine veya Cumhuriyet Savcılıklarına başvurarak suç duyurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.


Sayısal Oyun Bayiliği Verilmesi ile ilgili Duyuru

17.08.2016

İdaremize, son zamanlarda sayısal oyunlar bayiliği verilmesinde para karşılığında yardımcı olabileceklerini söyleyen kişiler tarafından dolandırıldıklarını beyan eden vatandaşlarımızdan şikayetler gelmektedir.

Sayısal oyunlara ait bayilik verme işlemleri; uygun başvuru sahipleri arasından, noter ve görevlendirilen idare çekiliş heyeti tarafından çekilen kuralar ile halka açık olarak gerçekleştirilmektedir.

Sayısal Oyun bayiliği almak  için aracı olabileceklerini söyleyenlere kesinlikle itibar edilmemesi, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü Loto Dairesi Başkanlığı veya İdare taşra şube müdürlüklerine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü Loto Dairesi Başkanlığı  (312) 285 36 70 telefonundan sayısal oyunlar bayiliği hakkında bilgi alınabilir.


Hemen Kazan Oyunu Biletleri Üzerinden Dolandırıcılık Faaliyetleri Konusunda Uyarı

30.11.2015

Vatandaşlarımızın cep telefonlarına gerçekle ve İdaremizle ilgisi olmayan “'SAYIN MÜŞTERİMİZ, NOTER HUZURUNDA YAPILAN ÇEKİLİŞ SONUCU 300-500 TL DEĞERİNDE HEDİYE KOLİ VE MİLLİ PİYANGO İDARESİ ONAYLI KAZI KAZAN KARTI KAZANDINIZ. ÜCRETSİZ İRTİBAT : 0212 985 0018' şeklinde ya da benzeri mesajlar iletilmektedir.

Dolandırıcılık teşebbüsü olan bu mesajların İdaremiz ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. İdaremizin adını kullanarak çıkar sağlamaya çalışan ve İdaremizin itibarını zedelemeye yönelik bu tür cep telefonu mesajlarına itibar edilmemesi

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur..


Sayısal Oyun Bayilerinin Dikkatine

13.10.2015

Bayilerce ödeme işlemine tabi tutulan Sayısal Loto ve Süper Loto oyununda (5), Şans Topu oyununda (4+1) ve (5), On Numara oyununda da (8) ve (9) ikramiyeli biletlerin ödeme işlemi sırasında talihlinin T.C. kimlik numarası, adı soyadı, adresi ve imzası bilet arka yüzüne alındıktan sonra ödeme işlemi tamamlanacak, bu biletler istenildiğinde İdareye gönderilmek veya yetkili personele ibraz etmek kaydıyla (5 yıl) süreyle bayiler tarafından saklanacaktır. Ödenmiş biletlerin sorumluluğu tamamen bayiye aittir.

Yine bayilerce ödeme işlemine tabi tutulan ve bayilerce ödeme zorunluluğu bulunan Sayısal Loto ve Süper Loto oyununda (3) ve (4), Şans Topu oyununda(1+1), (2+1), (3), (3+1), (4), On Numara oyununda da (6), (7) ve hiçbir numarayı tahmin edemeyenlerin ikramiyeleri oyun terminalinde ödeme işlemi yapıldıktan sonra oyun bileti imha edilip, ödeme makbuzu ile birlikte ikramiye tutarı talihliye verilecektir Müşterinin bileti geri istemesi durumunda barkod yırtılarak geri verilmelidir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.


İdaremize Ait Görselleri İzinsiz Kullananlar ile ilgili Duyuru...

17.09.2015

Kampanyalar ve çekilişler hakkında bilgi veren cekilismudurlugu.com sitesinin Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

İdaremizden herhangi bir izin almayan, İdaremiz amblemini izinsiz olarak kullanan, “T.C. Çekiliş Müdürlüğü” başlığını kullanarak resmi bir kurum imajı vermeye çalışan sitenin faaliyetlerinin engellenmesi için gerekli hukuki girişimlerde bulunulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Milli Piyango İdaresinden Önemle Duyurulur......

23.02.2015

İdaremize ait bilgileri ve görselleri kullanarak, sanal ortam üyeliği üzerinden çekiliş yaparak ikramiye verdiği düşünülen  mpibaskanligi.com isimli sitenin MİLLİ PİYANGO İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ile herhangi bağlantısı yoktur.

Söz konusu sitede İdaremize ait bilgiler izinsiz olarak yayınlanmaktadır. Sitede bulunan bilgiler İdaremizin resmi sitesi olan www.mpi.gov.tr ve www.millipiyango.gov.tr adreslerinden alınmış olup, İdaremize ait bir site olduğu imajı verilmeye çalışılmıştır.

İdaremizce ilgili sitenin faaliyetlerinin engellenmesi amacıyla gerekli hukuki girişimlerde bulunulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Milli Piyango İdaresinden Önemle Duyurulur......

11.02.2015

Karşılığı Nakit Olmayan Piyango ve Çekiliş Başvuruları ile ilgili Olarak

10.01.2015 tarih ve 29232 sayılı resmi gazetede yayınlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığına ait Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinin “Çekiliş, yarışma ve promosyon içerikli reklamlar” başlıklı 15.maddesi;

MADDE 15 - (1) Mal veya hizmetlere yönelik çekiliş, yarışma ve promosyon gibi pazarlama tekniklerini kullanmak suretiyle yapılan reklamlarda aşağıdaki hususlara uyulması zorunludur:

a) Reklamı yapılan mal veya hizmetlerle birlikte karşılıksız olarak verilen mal veya hizmetlerin ya da ikramiyelerin taahhüt edilenden farklı olmaması ve tüketicilerde oluşturulan makul beklenti düzeyini karşılaması gerekir.

b) Reklamı yapılan mal veya hizmetlerin satın alınması halinde, tüketiciye ayrıca promosyon olarak hediye mal veya hizmetlerin veya ikramiyelerin de verileceği belirtiliyorsa, hediye veya ikramiye olarak verilecek mal veya hizmetlerin miktarı, gerçek piyasa değeri ile bunların verilmesine ilişkin geçerlilik süresi açıklanır.

c) Reklamı yapılan mal veya hizmetlerin satın alınması veya belli sayıda kupon, etiket, kapak ve benzeri unsurların biriktirilmesi suretiyle piyango, ikramiye çekilişi ya da bir yarışmaya katılma hakkı veren pazarlama tekniklerinin duyurulması halinde; promosyon süresinin başlangıç ve bitiş tarihi, ikramiye çekiliş sonuçlarının duyuruluş şekli, malın teslimi ile hizmetin yerine getirilme tarihi ve koşulları açıklanır.

(2) Gerçek piyasa değeri para ile ifade edilemeyen ve promosyon olarak verilen hediye mal veya hizmetler hakkında birinci fıkranın (b) bendi uygulanmaz.

İfadesine istinaden yukarıda bahsi geçen Gümrük ve Ticaret Bakanlığına ait yönetmelik gereği Karşılığı Nakit Olmayan Piyango ve çekiliş düzenlemek üzere, İdaremize başvuruda bulunan gerçek ve tüzel kişilerin düzenleyecek oldukları kampanyalarda vermeyi taahhüt ettikleri İkramiyelerin değerinin, kampanya ile ilgili reklam ve duyurularında belirtilmesi zorunlu tutulmuştur.

Kampanya düzenleyecek Gerçek ve Tüzel Kişilere saygı ile duyurulur. 


Milli Piyango İdaresinden Önemle Duyurulur......

21.11.2014

İdaremize ait bilgileri ve görselleri kullanarak, sanal ortam üyeliği üzerinden çekiliş yaparak ikramiye verdiği düşünülen cekilisdairebaskanligi.com isimli sitenin MİLLİ PİYANGO İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ile herhangi bağlantısı yoktur.

Söz konusu sitede İdaremize ait bilgiler izinsiz olarak yayınlanmaktadır. Sitede bulunan bilgiler İdaremizin resmi sitesi olan www.mpi.gov.tr  ve www.millipiyango.gov.tr adreslerinden alınmış olup, İdaremize ait bir site olduğu imajı verilmeye çalışılmıştır.

İdaremizce ilgili sitenin faaliyetlerinin engellenmesi amacıyla gerekli hukuki girişimlerde bulunulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Milli Piyango İdaresinden Önemli Duyuru

İdaremiz resmi internet sitesinde (www.mpi.gov.tr   www.millipiyango.gov.tr) 27.11.2013 tarihinde yapılan duyuruda da belirtildiği üzere, İdaremizin ve çalışan personelinin adını kullanan bazı kişilerin, başta yurt dışında yaşayanlar olmak üzere vatandaşlarımızı telefonla arayarak, havayolları  şirketleri gibi hizmet aldıkları bazı şirketlerin yaptıkları çekilişlerde ikramiye kazandıklarını, ikramiyelerini alabilmeleri için vergi ve benzeri masraflar adı altında para talep edildiği, İdaremizi arayan vatandaşlarımızdan öğrenilmiştir.

İdaremiz, gerek kendi yaptığı çekilişlerde gerekse şirketlerin yaptığı çekilişlerde nakit veya karşılığı nakit olmayan ikramiye kazanmış olan vatandaşlarımızdan vergi ve benzeri masraflar adı altında hiçbir şekilde para talep etmemektedir.

Bu şekilde, İdaremiz ve çalışanlarının adlarını kullanarak telefonla aranan vatandaşlarımızın, bu tür taleplere itibar etmemeleri ve gecikmeden güvenlik güçlerine veya Cumhuriyet Savcılıklarına başvurarak suç duyurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.


İdaremizin Sayısal Oyunlar Alanında Sanal Bayiliği Bulunmamaktadır

İdaremizin Sayısal Oyunlar alanında sanal bayiliği bulunmamakta olup, internet üzerinden Sayısal Oyunlara ait bilet satışı yapılmamaktadır. Bu nedenle İdaremizce oynatılan Sayısal Loto, Süper Loto, Şans Topu ve On Numara oyunlarının İdaremiz bayilerindeki sabit terminallerden oynanması kamuoyuna önemle duyurulur.


Milli Piyango İdaresinden Önemli Duyuru

Son günlerde; İdaremiz adını kullanan bazı kişilerin, başta yurtdışında yaşayan soydaşlarımız olmak üzere bir kısım vatandaşımızı telefonla arayarak, havayolları şirketleri gibi hizmet aldıkları bazı şirketlerin yaptıkları çekilişlerde ikramiye kazandıklarını, kazandıkları ikramiyelerin gönderilebilmesi için bu ikramiyelerin vergi, evrak ve benzeri masraflarını bildirdikleri hesap numarasına yatırmalarını istedikleri yönünde şikayetler alınmaktadır. Bu yöntemle bazı soydaş ve vatandaşlarımızın dolandırıldığına ilişkin duyumlar üzerine aşağıdaki uyarının yapılması gerekli görülmüştür.

İdaremiz gerek kendi yaptığı çekilişlerde gerekse bazı şirketlerin yaptığı çekilişlerde nakit veya karşılığı nakit olmayan ikramiye kazanmış olan vatandaşlarımızdan vergi ve benzeri masraflar adı altında hiçbir şekilde para talep etmemektedir.

Bu şekilde telefonla aranan vatandaşların vaatlere itibar etmemeleri ve gecikmeden güvenlik güçlerimize veya Cumhuriyet Savcılıklarına başvurarak suç duyurusunda bulunması gerekmektedir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.


Sayısal Oyunlar Sistemi İşletimini Yürüten Firmaya Ait Kontrol ve Güvenlik Sertifikaları.

23.01.2013

Kontrol ve Güvenlik sertifikaları.


Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar

İdaremiz Yönetim Kurulunun 11.10.2012 tarih ve 93 sayılı kararına istinaden Bakanlar Kurulunca kamu yararına çalışan veya vergiden muaf olduğu kararlaştırılan dernek, kurum ve vakıflar ile kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere, Karşılığı Nakit Olmayan Piyangoları (KNOP) düzenleyecek gerçek veya tüzel kişilerden her kampanya için, 2.000 TL + KDV’den az olmamak üzere, dağıtmayı taahhüt ettikleri toplam ikramiye rayiç bedelinin % 2’si oranında izin bedeli + KDV alınmasına hesaplanacak izin bedelinin İdarenin banka hesabına yatırıldığına dair belgenin başvuru dilekçesi ekinde istenen diğer belgeler ile birlikte İdaremize ibraz edilmesine ve söz konusu belgenin ibraz edilmeden izin verilmemesine, uygulamanın 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren başlayacak kampanyalara ilişkin başvuruları kapsaması kararlaştırılmıştır.

Bu konuda iş ve işlemlerin nasıl uygulanacağı aşağıda açıklanmıştır.

Her kampanya için 2.000 TL + KDV’den az olmamak üzere, dağıtmayı taahhüt ettikleri toplam ikramiye rayiç bedelinin % 2’si oranında izin bedeli + KDV (İzin bedeli+ % 18 KDV) İdaremizin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Kurumsal Şubesi nezdindeki TR70 0001 0017 4537 7118 7350 02 IBAN numaralı hesabına yatırılacaktır.

- İkramiye rayiç bedelinin döviz cinsinden belirlendiği kampanyalarda, İdare hesabına yatırılacak izin bedeli+KDV işlem günündeki T.C. Merkez Bankası döviz alış kuru esas alınmak suretiyle hesaplanacaktır.

- İzin bedeli+KDV’nin yatırıldığına dair banka dekontu vb. belge aslı başvuru dilekçesi ekinde İdarece istenilen diğer belgeler ile birlikte Bahisler ve Oyunlar Dairesi Başkanlığımıza gönderilecek, aksi takdirde başvuru dilekçesi değerlendirmeye alınmayacak ve KNOP düzenleme izni verilmeyecektir.

- İzin bedeli+KDV’sini yatıran gerçek ve tüzel kişiye verilecek fatura Bahisler ve Oyunlar Dairesi Başkanlığınca düzenlenecektir.

- Başvuru dilekçesinin değerlendirilmesi sonucunda, Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca, KNOP düzenlemesi uygun bulunmayan veya uygun bulunmakla birlikte bu husus posta veya faks yoluyla kendilerine tebliğ edilmeden önce KNOP düzenlemekten vazgeçtiklerini posta veya faks yoluyla Bahisler ve Oyunlar Dairesi Başkanlığımıza bildiren başvuru sahiplerine yatırdıkları izin bedeli ve KDV iade edilecektir.

- Belgeyle tevsik edilen mücbir sebep veya İdarece kabul edilebilir haklı bir sebebin bulunması durumu hariç olmak üzere, KNOP düzenlemelerine izin verildiği hususu posta veya faks yoluyla tebliğ edildikten sonra, gerek kampanya başlama tarihinden önce gerekse kampanya süresi içinde KNOP düzenlemekten vazgeçen veya Yönetmelik hükümlerine göre İdarece KNOP düzenleme ve/veya çekiliş izni iptal edilen düzenleyicilerin yatırmış oldukları izin bedeli ve KDV iade edilmeyecektir.

- İadeli taahhütlü mektupla yapılacak bildirimlerde mektubun postaya verilmesini takip eden yedinci günün, faks ile yapılan bildirimlerde ise bildirim tarihi tebliğ tarihi olarak kabul edilecektir.

Kamuoyuna duyurulur.


Tüzel Kişilikten Gerçek Kişiliğe, Gerçek Kişilikten Tüzel Kişiliğe Dönüş Talepleri

"İdaremiz Yönetim Kurulunun 11/10/2012 tarihli ve 90 sayılı kararı ile Gerçek kişi bayiliğin tüzel kişi bayiliğe, tüzel kişi bayiliğin gerçek kişi bayiliğe dönüşmesi veya tüzel kişi bayilerin ortak ve/veya ortaklık payı değişikliğine ilişkin taleplerinde tüzel kişilik sermayesindeki ortaklık payları üzerinden İdarece belirlenen masrafları hisse payları oranında ücret alınması kararlaştırılmıştır."

İdaremiz Yönetim Kurulunca tüzel kişilikten gerçek kişiliğe, gerçek kişilikten tüzel kişiliğe dönüş taleplerinde uygulanacak kuralları içeren duyurumuz için tıklayınız. DUYURU...


Basın Duyurusu

CHP Konya Milletvekili Atilla KART tarafından İdaremizce düzenlenen şans oyunlarına ilişkin olarak ileri sürülen, medya ve internet ortamında yeralan tamamen asılsız, hiçbir somut bilgi-belgeye dayanmayan, iftira niteliğindeki iddiaları ile ilgili olarak anılan milletvekili hakkında tazminat davası açılmış ve suç duyurusunda bulunulmuştur.

İdaremizce oynatılan şans oyunlarının çekilişleri; halkımıza açık olarak, İdaremiz görevlileri ve noterden oluşan “çekiliş heyeti ” tarafından, en ufak bir kuşku ve tereddüte meydan vermeyecek şekilde büyük bir dikkat ve özen içinde gerçekleştirilmektedir. Milli Piyango İdaresi kurulduğu 1939 yılından bugüne kadar gerçekleştirdiği binlerce çekiliş hiçbir problem olmadan, şeffaf bir şekilde gerçekleştirmiş ve bir tek çekilişte bile usulsüzlük tespit edilmemiştir. İdaremizin bütün işlemleri İdare müfettişleri, Sayıştay ve TBMM KİT Komisyonu tarafından denetlenmekte olup, talihlilere ait kimlik bilgileri Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına düzenli olarak bildirilmektedir.

Halkımızın güveninden aldığı güçle Türkiye’nin tanıtımına, Çocuk Esirgeme Kurumuna, Olimpiyat Oyunlarına, Savunma Sanayii’ne ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na kaynak aktararak ülkemizin kalkınmasına önemli katkı sağlayan, reklam bütçesinin önemli bölümünü eğitim, spor, sanat ve kültür hizmetlerine ayırarak topluma kalıcı hizmet vermeyi ilke edinen İdaremiz hakkındaki asılsız ve iftira niteliğindeki iddialara yasal yollardan gereken cevap verilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…


AVM'lere Sayısal Oyun Bayilikleri Verilmektedir

Kiralanabilir, kapalı alanı 7000 m² ve üzeri olan, kapalı satış alanlarına sahip, bir veya birden fazla bağımsız bölümden oluşan, çok sayıda mağazayı, süpermarket/hipermarket ve sosyal etkinlik alanları ile bütünleştiren, merkezi yönetimi ve otoparkı bulunan yapı tipinde olan Alışveriş Merkezlerine aşağıdaki şartlarda sayısal oyunlar bayilikleri verilmektedir.

  • Sayısal Oyunlar Yönetmeliğinin 24. Maddesinin (b/4) alt bendinde belirtilen ana faaliyetlere haiz (gazete ve tekel bayilikleri, süpermarket, market, büfeler ile kuruyemiş, kırtasiye, cep telefonu, bilgisayar ve müzik kaseti satan işyerleri) gerçek ve tüzel kişilere kura çekilişine tabi tutulmaksızın sadece bir adet olmak üzere bayilik verilecektir.
  • Alışveriş Merkezinden izin alan birden fazla gerçek veya tüzel kişinin sayısal oyunlar bayilik başvurusu olması halinde, uygun başvuru sahipleri arasında kura çekilişi suretiyle bayilik verilecektir.
  • Bu kapsamda sayısal oyunlar bayisi olacaklara Alışveriş merkezi dışına nakil hakkı verilmeyecektir.

İcra Takiplerine Faiz Affı

01.01.2006 tarihinden önce haklarında icra takibi başlatılan eski sayısal oyunlar bayilerinin, borçlarına uygulanmakta olan kademeli faiz oranlarından vazgeçilerek, ödeme yapacakları tarih itibariyle yürürlükteki yasal faiz oranı üzerinden boçlarının hesaplanmasına Yönetim Kurulunun 09.12.2010 tarihli kararıyla karar verilmiştir. Bu şekilde İdaremize borcu olan ve haklarında icra takibi başlatılan borçluların 0 312 418 34 71 numaralı telefondan Hukuk Müşavirliğine başvurmaları gerekmektedir.


 

Sayısal Oyunlar Oynanma Saatleri

İdaremizce oynatılan Sayısal Loto, Süper Loto, Şans Topu ve On Numara oyunlarının kendi çekiliş günlerinde satışa kapatılma saatleri; yaz-kış saati farklılıklarını gözetmeksizin, 26 Mart 2012 tarihinden itibaren 21:00 olarak belirlenmiştir. Diğer günlerde ise kapatılma saati önceden de olduğu gibi 23.00'dür.


 

Sayısal Oyunlar Kolon Bedelleri

İdaremizce oynatılan Sayısal Loto, Süper Loto, Şans Topu ve On Numara oyunlarının kolon bedelleri aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

OYUNUN ADI KOLON BEDELİ
Sayısal Loto 6/49 1,5 TL.
On Numara 1 TL.
Şans Topu 5+1 1 TL.
Süper Loto 6/54 2 TL.

İkramiye Ödemeleri

Talihlilerimiz; Milli Piyango bileti ikramiyesi 500.000 TL. ve üzeri, Sayısal Loto, Süper Loto, Şans Topu ve On Numara oyunu ikramiyesi 500.000 TL. ve üzeri ikramiyelerini Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (Ziyabey Cad. 1400. Sok. No.1 06520 Balgat/ANKARA) adresinden, diğer bütün ikramiyelerini aşağıda adresleri belirtilen İdaremiz Şube Müdürlüklerinden alabilirler.

Şube Müdürlük Adresleri

 


Milli Piyango İsminin Kullanılarak Cep Telefonları ve İnternet Üzerinden Dolandırıcılık Yapılması Konusunda Uyarı!..

İdaremizin adı kullanılarak vatandaşlarımızın cep telefonlarına “Değerli abonemiz 2010/2011/ arası yapılan özel kurumsal kanpanyası kendi hatınızdan 6999 kanpanyası hatınız para ödülü kazandı Bilgi işlem danışma hatımız 0531 906 61 88 arayınız Milli Piyango A.Ş.” (cümle düşüklükleri orijinal mesajdan aynen alınmıştır) gibi mesajlar gönderilmektedir. Yine, İdaremizin adı kullanılarak internet üzerinde e-posta yoluyla çok sayıda vatandaşımıza gerçekle ve kurumumuzla ilgisi olmayan mesajlar iletilmektedir. Dolandırıcılık teşebbüsü olan bu tür mesajların ve e-postaların İdaremiz ile hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. İdaremizin adını kullanarak çıka sağlamaya çalışan ve İdaremizin itibarını zedelemeye yönelik yayın yapan internet siteleri ile cep telefonu mesajlarına itibar edilmemesi Kamuoyuna saygı ile duyurulur.